Polscy fachowcy w Niemczech

Data: 07-04-2011 | Komentarzy: 3 | Odsłon: 505

Już niebawem Niemcy otworzą swoje podwoje przed pracownikami z Polski. W chwili obecnej w badaniach przeprowadzanych przez wielu specjalistów, Polacy wyrażają chęć emigracji do Niemiec „za chlebem”. Szacuje się, że blisko pół miliona ekspertów opuści Polskę i wybierze pracodawcę za Odrą. Niestety, ale dokonane ekspertyzy wskazują, że albo polskie firmy podniosą płace swoim pracownikom, albo będą zmuszone się z nimi w krótkim czasie pożegnać.Perspektywa wysokich zarobków w Niemczech niewątpliwie kusi polskich specjalistów. Największe zapotrzebowanie u naszych zachodnich sąsiadów jest zgłaszane w takich zawodach, jak spawacz, lakiernik, budowlaniec i mechanik. Specjaliści mający odpowiednie doświadczenie i umiejętności w tym zakresie, łatwo znajdą w Niemczech dobrze płatną pracę.

Eksperci z Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej przeprowadzili badania, na podstawie których sporządzono ekspertyzę. Badania obejmowały sondę, która miała miejsce w różnych urzędach, firmach, organizacjach pracodawców i agencjach pracy. W opinii badawczy, Polacy nie będą mieli zbyt wielkich oporów w wyjeździe na stałe do Niemiec do pracy. Najprawdopodobniej, z pół miliona osób, które ma z założenia wyjechać, wielu będzie chciało pozostać w tym kraju na stałe.

Lepsze warunki pracy i życia kuszą Polaków, choć najczęściej o wyjeździe mówią osoby mieszkające w rejonach przygranicznych. Eksperci szacują, że z rejonów położonych przy zachodniej granicy może wyjechać szybko nawet 100 tys. osób do pracy.

Sami Niemcy są mocno zainteresowani pracownikami z Polski, co widać chociażby w agencjach pośrednictwa pracy. Jak dotychczas, wpłynęło do nich ponad 20 tys. ofert dla pracowników z naszego kraju. Jak tak dalej pójdzie, polskie firmy będą musiały poszukiwać specjalistów do pracy, a najlepsi mechanicy czy budowlańcy opuszczą kraj, w poszukiwaniu lepiej płatnej pracy, na o wiele lepszych warunkach.  Perspektywa zarobków w euro jest przekonywująca dla pracowników z Polski.


Komentarze

Data: 28/04/2011 | Autor: Witek

Pracowałem w Niemczech kilka lat temu i musze powiedzieć, ze rzeczywiscie się to opłaca. A najlepsze jest to, że koszty życia w Niemczech wcale nie są tak duże, jakby sie mogło wydawać. Wiele produktów jest tanszych i spokojnie można odłożyć sporo pieniędzy, zyjąc na takim samym poziomie (a chwilami nawet lepszym) jak w kraju.


Data: 13/04/2011 | Autor: Antonina

Szukam pracy w Niemczech przez agencje pośrednictwa pracy.Muszę przyznać, ze ofert jest naprawde sporo, jednak jest to zwykle praca dla specjalistów: budowlańców, elektryków, farmerów itd. A ja jestem studnetka,i chciaalbym po prostu dorobić w czasie wakacji np. w hotelu czy restauracji, Takich ofert praltycznie nie ma. Dlatego wydaje mi się, że ta fala emigracyjna w tym roku bedzie znacznie mniejsza.


Data: 07/04/2011 | Autor: barti

Otwarcie niemieckiego rynku pracy dla Polaków może przynieść także ożywienie naszego rynku, jeśli ten w porę zareaguje na odpływ specjalistów. Czy zostaną oni docenieni przez polskich pracodawców poprzez podwyżkę płac? Wydaje się to mało realne. A szkoda, bo sąsiedzi zza naszej zachodniej granicy będą w stanie zapłacić polskim specjalistom kilkukrotnie wyższe pensje. Nic tylko pakować się i ruszać na zachód.