Tablice rejestracyjne samochodów

Data: 18-04-2011 | Komentarzy: 3 | Odsłon: 1122

Kupno samochodu pociąga za sobą konieczność dopełnienia przez kupującego wielu kwestii formalnych. Auto bowiem musi zostać natychmiast ubezpieczone, dlatego też konieczne jest wykupienie stosownej polisy OC. Pojazd musi też przejść badanie techniczne w stacji kontroli pojazdów, aby został dopuszczony do ruchu drogowego. Kolejną formalnością jest wymiana tablic rejestracyjnych samochodu, którą dokonujemy w urzędzie miasta lub w urzędzie gminy, w wydziale komunikacji. Tak bynajmniej było do tej pory, ale eksperci pracują nad projektem zmian w tym zakresie.Jeśli wejdą one w życie, samochody będą posiadały wyłącznie jeden numer rejestracyjny przez cały czas. Oznaczać to będzie, że kupując auto już nie będziemy musieli stać w kolejce w urzędzie po wymianę tablic rejestracyjnych. Specjaliści w zakresie prawa drogowego i rejestracji pojazdów chcą wprowadzić takie udogodnienie w Polsce. Niemniej jednak, należy podkreślić, że wprowadzenie takich zmian musi zostać poprzedzone zmianą prawa. Nad projektem nowelizacji ustawy już pracują eksperci z resortu spraw wewnętrznych i administracji. W ich opinii, zmiany w zakresie rejestracji pojazdów mechanicznych powinny zacząć obowiązywać już za rok.

Ustawa o Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, w której zapisana jest konieczność wymiany tablic po zakupie samochodu przez nowego właściciela, ma zostać zmieniona. Numery rejestracyjne aut nie będą już powiązane z powiatem, w którym samochód jest zarejestrowany. To ogromna zmiana, ale dla kierowców oznacza wyłącznie daleko idące oszczędności. W jej konsekwencji nie będą już oni ponosić kosztów za przerejestrowanie pojazdu. Specjaliści wskazują jednak, że dla samych powiatów będzie to oznaczało ograniczenie dochodów. Do tej pory wpływy z rejestracji pojazdów mechanicznych zasilały ich budżety.

Eksperci chcą też zmian dotyczących tablic indywidualnych. Wedle nowego projektu nowelizacji ustawy, dotychczasowy ich właściciel będzie mógł je zachować, a nawet wykorzystać w innych samochodzie.


Komentarze

Data: 19/04/2011 | Autor: Paweł

A co z kradzionymi samochodami. czy System znajdzie taki samochód i pokaże nam, że był on kradziony tzn. ma już przypisane swoje tablice? jeśli system by w tym pomagał, to jestem jak najbardziej za. A czy za tą zmianą pójdzie tez zmiana dowodów rejestracyjnych? kiedyś o tym słyszałem, ale nie wiem, czy to prawda.


Data: 19/04/2011 | Autor: Renia

Świetny pomysł, brawo za odwage do zmian przepisów. Wreszcie ktoś zrobi z tym porządek. Kolejki w powiatowych wydziałach komunikacji są niebotyczne, podobnie jak czas oczekiwania na nowy dowód rejestracyjny. W zeszłym roku rejestrowałam kupione, używane auto i w urzedzie spędziłam dwa dni w kolejkach. Koszmar!


Data: 19/04/2011 | Autor: Witek

Nie wierzę! Zeby nasze władze same zdecydowały się na takie oszczędności? no tak, w sumie nie chodzi tutaj o zasilanie kasy rządu, tylko biednych samorządów, powiatów, które i tak cienko przędą. niemniej jednak wydaje mi się to malo realne, zeby takie zmiany w przepisach weszły w życie. Ale byłoby miło;)